Pe Bulevardul Elisabeta din Câmpina (Bulevardul Culturii de azi), pe la 1840, în zona cunoscută ca fiind "pe mal", se aflau mai multe case boierești, printre care și cea a familiei Lahovary - Manolache Emanoil Lahovary și Olimpia Lahovary, născută Arsache. Olimpia era fiica doctorului Apostol Arsache, un important lider conservator din primii ani de domnie ai lui Alexandru Ioan Cuza, prim-ministru al Principatelor Unite în 1862.
Familia Lahovary a avut trei băieți - Alexandru Lahovary, diplomat de carieră, cu o activitate impresionantă timp de mai bine de cinci decenii; George Lahovary, ziarist, ucis în 1897 într-un duel celebru la vremea respectivă; Grigorie Lahovary, decedat în 1883, la numai 22 de ani, după o boală grea. În amintirea lui Grigore, familia Lahovary a înființat, în casa de pe bulevard, în 1887, un spital pentru copii. Ulterior, clădirea a și fost donată administrației câmpinene. Spitalul de copii, cunoscut sub denumirea de "Așezământul Lahovary" a funcționat aici ani la rând.
Clădirea mai există și astăzi, a fost reabilitată de mai multe ori, dar încă mai păstrează structura inițială, de pe vremea când era un mic spital pentru copii. Astăzi, aici este sediul Ocolului Silvic Câmpina.
(Imaginile de arhivă ne-au fost puse la dispoziție de Șerban Băleanu)
"Câmpina, România 100" este o rubrică pe care o dedicăm tuturor câmpinenilor, în Anul Centenarului Marii Uniri. Timp de 100 de zile vă vom prezenta câte o fotografie din Câmpina de altădată și același loc așa cum arată el astăzi.
Citiți și Câmpina, România 100. Casa Știrbey de ieri, curtea sălii de sport a Colegiului "Grigorescu", de astăzi
Câmpina, România 100. Vila administratorului societății Astra Română, din urmă cu un secol, Casa Căsătoriilor de astăzi

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.