Reacţii dure ale câmpinenilor la adresa administraţiei locale în petiţia pentru asfaltarea străzilor. „Este inadmisibil unde s-a ajuns! Ne-am întors la anii ’90!”

Actualitate (Categoria articolului)

Vă anunțam recent despre inițiativa unui grup de cetățeni de a formula o petiție online prin care să determine administrația locală să asfalteze mai multe străzi din municipiul Câmpina - Calea Doftanei, Bobâlna, Orizontului, Muscelului. Între timp, numărul celor care au semnat petiția a ajuns la 181, mult prea mic în comparație, de exemplu, cu numărul celor care își distrug mașinile pe aceste străzi.

Probabil că unii cetățeni consideră inutil un astfel de demers, deși poate că mii de semnături pe o petiție ar fi un semnal și pentru administrația locală că locuitorii Câmpinei sunt nemulțumiți; că spiritul civic încă mai există în Câmpina; că ei, oamenii din taxele și impozitele cărora își iau salariile și primarul, și viceprimarul, și toți ceilalți din administrația publică locală nu cer lucruri imposibile, ci doar asfaltarea unor străzi. Prin neimplicarea cetățenilor, practic administrația locală este lăsată (ca și până acum) să facă doar ce vrea, fără să-i ceară cineva socoteală.

Mulți dintre cei care au semnat petiția online (pe care o găsiți AICI) au lăsat și mesaje pe site-ul petițieonline.com, iar noi am selectat câteva dintre ele:

Cristina Simion: „Locuiesc în acest oraş şi m-am săturat să dau din groapă-n groapă”;

Valentin Iancu: „Ne-am săturat de starea drumurilor menţionate. Vă rog să luaţi în calcul şi străzile Dealului şi Voila”;

Octavian Radu: „Mi-am distrus maşina prin gropile alea”;

Alexandra Ioana Dumitrescu Bozianu: „Doresc asfaltarea Căii Doftanei deoarece mi-am distrus maşina”;

Claudia Brebeanu: „Mi-am distrus maşinile...”;

Alexandru Drăgotel: „Cer Primăriei să asfalteze cât mai repede străzile Calea Doftanei, Bobâlna, Orizontului, Muscelului, deoarece eu, ca biciclist, sunt pus în pericol faţă de maşini. În plus, în 5 luni am schimbat 20 de camere de bicicletă din cauza gropilor din asfalt”;

Alexandru Boboleanu: „Ne-am săturat de nepăsare”;

Claudiu Gugiu: „Stare dezastruoasă”;

Răzvan Enache: „Calea Doftanei este impracticabilă”;

Alexandru Blanck: „Locuiesc pe Calea Doftanei şi nu mai suport gropile din carosabil”;

Cătălin Goagă: „De Calea Doftanei au nevoie și oameni din alte câteva comune, care fac zilnic naveta la Câmpina şi îşi distrug maşinile. Unde este problema din cauza căreia nu se face absolut nimic?”;

Marius Lucian Ardizzone: „Suntem contribuabili la bugetul local şi vrem să avem un oraş european”;

Anne-Marie Zamfir: „Trebuie adăugate la lista deja existentă străzile Alexandru Vlahuţă și Voila. În plus, e nevoie de canalizare pluvială pe Strada Hasdeu, deoarece nu se poate traversa pe niciunde când plouă. Plătim impozitele la timp şi nu vrem borduri pe spaţiul verde în loc de lucruri utile pentru municipiu!”;

Nicolae Radu: „Este inadmisibil până unde s-a ajuns cu indiferenţa administraţiei locale”;

Sebastian Meşteru: „M-am săturat de indolenţa şi nesimţirea autorităţilor!”;

George Ionaşcu: „Semnez pemtru că aceste drumuri sunt într-o stare inadmisibilă. O maşină dacă are distrusă mecanica... la ITP eşti respins din această cauză. Prin urmare, drumurile nenorocesc de la maşini, până la timp şi nervi! Vă rugăm faceţi ceva!!!”;

Andrei Enache „M-am săturat să fac echilibristică în autobuz din cauza gropilor”;

Marilena Ghiţeanu: „Nu este cazul de justificare! Se vede cu ochiul liber! Pentru cine are ochi să vadă! Dacă îi pasă!”;

Relu Nistor: „Ar fi culmea să nu semnez... Am trecut pe străzile menţionate în petiţie... cum să nu semnezi? Chiar şi orb să fii... tot semnezi!!!”;

Raluca Stănulescu: „Semnez pentru că imi rup maşina pe Calea Doftanei, pe Bobâlna, precum şi pe strada „de centură” a Câmpinei, care duce dinspre Turnătorie înspre Autogară”;

Nicoleta Stoian: „Şi eu plătesc impozite şi m-am săturat să îmi fie casa stropită la fiecare ploaie. Se formează o băltoacă uriaşă în faţa uşii”;

Simona Moldoveanu: „M-au disperaaaaat”;

Lucreţia Duţă: „Daunele maşinii există şi sunt considerabile, dar parcurg zilnic Calea Doftanei şi coloana mea suferă teribil. A fost nevoie de operaţie şi denivelările duc la deteriorarea rezultatelor operaţiei. Cine suferă cu mine din cei care administrează oraşul?”;

Dorin Nuţă: „Este inadmisibil ca cea mai circulată stradă (posibil) dintr-un municipiu (cu impozitele aferente) să arate ca după război. Nici măcar nu reuşesc să îmi amintesc de când nu au mai fost asfaltate trotuarele. Cel puţin partea de la Rafinărie până la ieşirea din oraş. Ca să nu mai vorbim de faptul că nu este curăţat pământul de pe ele, poţi chiar planta ceva”;

Steliana Băcanu: „Locuiesc în zonă, circul zilnic pe aceste străzi şi-mi distrug maşina. Parcă m-am întors în anii ’90”;

Marius Grigore: „De ani de zile rup maşina în două. 80% doar tranzitez Câmpina”;

Laurenţiu Ionuţ: „Vreau să fie asfaltate străzile, nu ca Primăria şi Consiliul Local să le lase aşa, iar ei să plece în vacanţe pe banii noştri”;

Gorge Grecu: „Semnez pentru că-mi pasă!”;

Mirela Necula: „Mi-am rupt maşina în două!!! M-am săturat de nepăsarea autorităţilor!!!”;

Mariana Banu: „Pentru că fac naveta pe Calea Doftanei, zilnic, Brebu – Câmpina, şi m-am săturat de acest drum neasfaltat, plin de gropi şi de 20 de ani în construcţie”;

Irinel Dragomir: „Sunt instructor auto, iar asfaltul degradat în ultimul hal îmi provoacă destule pagube la articulaţiile maşinii”;

Andrei Dinicu: „M-am săturat de drumurile parcă dinamitate!”;

Dragoş Nedelcu: „Semnez pentru că nu se mai poate să fim fraieriţi pentru orice. E ţara noastră, e oraşul nostru, dacă noi românii nu avem grijă de ele, atunci cine???”;

Eugenia Florea: „Semnez pentru că îmi pasă şi pentru a contribui la schimbarea aspectului oraşului nostru, care arată ca un oraş părăsit!”;

Ştefan Coman: „Este incredibil cum poate să arate acest drum şi nimeni nu face nimic!”;

Sorin Zainea: „Strada, dar şi trotuarele, sunt o catastrofă!!”  

Cu acordul iniţiatorilor, am preluat setul de întrebări din petiţie şi l-am transmis Primăriei Câmpina în baza Legii 544 privind liberul acces la informaţiile de interes public. Imediat ce vom primi răspuns, îl vom publica.

4261 vizualizari
3

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii
  • Alexandru Drăgotel 26.09.2017 21:12 Probabil eu ca biciclist nu voi fi bagat in seama fiindca vor avea prioritate cei cu masini, dar si eu particip la trafic :)
  • George 27.09.2017 09:43 Străzile Voila, Calea Doftanei și Bobalna nu au fost asfaltate complet dinainte de 1989. Au tot pus petece peste petece.
  • Marius Ursu 27.09.2017 21:29 Vai de mașinile noastre ...Pot să dau in judecată pe cineva ?

Actualitate

1959 vizualizari
28 iun. 2022 13:47

La Câmpina, polițiștii au prins un șofer de autobuz băut, la 6 dimineața!

Polițiștii câmpineni au oprit pentru control un autobuz, care efectua curse regulate de transport persoane, în cursul dimineții de luni, 27 iunie, pe Bulevardul Carol I.

4279 vizualizari
27 iun. 2022 17:53

BAC 2022. Cele patru eleve de 10 din Câmpina sunt de la ”Grigorescu” și toate își doresc să urmeze facultatea în România

Câmpina are patru eleve cu media 10 la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie - iulie 2022. Toate sunt de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”: Ana Maria Gheorghiu Goga - de la profilul Științe Sociale, Anisia Mantu - de la profilul Filologie, Miruna Plopeanu și Bianca Buzilă - de la profilul Științele Naturii.

Alte stiri recente

1846 vizualizari
27 iun. 2022 20:45

CS Câmpina a încheiat turneul de juniori din Grecia pe locul 6 și cu titlul de cel mai bun portar al turneului

Luni, 27 iunie, în apropiere de Salonic, a avut loc ultimul act al turneului Balkan International Cup, o competiție pentru juniori, găzduită de Grecia și la care a participat în premieră și o grupă de juniori sub 14 ani a CS Câmpina, antrenată de Roberto Opatchi.

2416 vizualizari
26 iun. 2022 23:00

Marius Vasile - vicecampion național în proba de aruncarea greutății, la tineret

În a doua zi a Campionatului Național de Atletism pentru Seniori și Tineret, care au avut loc la Craiova, pe arena ”Nicolae Mărășescu”, atleții câmpineni au câștigat noi medalii, cea mai strălucitoare fiind obținută de Marius Vasile (antrenor Mihaela Marin), legitimat la CSM Brașov.